Jeśli sport to twoje życie, a wieszaki uginają się już od medali biegowych – czas na kolejny krok i udział w triathlonie. To wszechstronna dyscyplina sportowa, w której skład wchodzi kolejno: pływanie, jazda na rowerze i bieg na określone dystanse. Odcinki do przebycia różnią się w zależności od wybranych zawodów. Jednak jedno jest pewne – medal za udział w triathlonie to nie lada gratka dla pasjonata sportu.
Triathlon, inaczej zwany trójbojem, łączy w sobie trzy najbardziej popularne dyscypliny sportowe. Na początku jest etap pływacki, następny etap kolarski i na koniec bieg. Nic dziwnego, że wykorzystywany jest jako propagowanie aktywności fizycznej. Na zawodach liczy się szybkość zawodnika i jego wytrzymałość. Czas zawodnika liczony jest od startu do przekroczenia linii mety, co oznacza, że do wyniku doliczane są także momenty, kiedy zawodnik zmienia sprzęt lub przebiera się w strefie zmian.
Zawody odbywają się na różnych dystansach.
Zawody w trójboju odbywają się na całym świecie, a do tych najbardziej wyczerpujących należą te o zwiększonym dystansie lub odbywające się na trasie o wysokim stopniu trudności (np. kamieniste podłoże, dużo wzniesień, akweny o niskiej temperaturze). Najtrudniejsze triathlony to m.in. Celtman!(Szkocja), Ironmana 70.3 UK (Wielka Brytania), Alpe d’Huez (Francja), Ironman Lanzarote (Hiszpania).
Każde zawody triathlonowe rządzą się nieco zmodyfikowanymi zasadami, ale główne założenia się nie zmieniają:
Pamiętaj, ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatorów, a zasady zawodów nieco się od siebie różnią.
Podczas odcinka pływackiego zabronione jest użycie wszelkiego sprzętu poza czepkiem i goglami. Wyjątek stanowi kombinezon pływacki, jeśli temperatura wody w dniu zawodów jest niższa niż 20,5 stopnia Celsjusza. Zawodnik może zatrzymać się w wodzie, przytrzymać boi, ale nie może się od niej odpychać.
Zawodnik musi mieć założony kask podczas jazdy rowerem. W przypadku awarii zawodnik może nieść lub pchać rower, ale nie może ukończyć tego etapu bez roweru. Podczas tego odcinka zabroniona jest jazda w grupach albo stosowanie sprzętu i technik redukujących zmniejszenie oporu powietrza.
Ostatni dystans na trasie biegowej zawodnik może pokonać w dowolny sposób - może biec do przodu lub tyłu czy też maszerować. Zawodnik nie może: biec w kasku na głowie, boso, czołgać się lub w jakikolwiek sposób korzystać z pomocy innych osób (np. bieg w asyście pomocników na trasie zawodów).
Nie trzeba być zawodnikiem z najlepszym czasem, by zdobyć medal w zawodach triathlonowych. Zwykle organizatorzy nagradzają uczestników już za sam udział i ukończenie trasy – w końcu nawet dla profesjonalistów odbiór nagród to bardzo ważny moment wyścigu.
Zawody triathlonowe są coraz bardziej popularne. Każdego miesiąca w Polsce odbywa się co najmniej kilka dużych rywalizacji w trójboju. Nic więc dziwnego, że organizatorzy zawodów rezygnują z tradycyjnych medali odlewanych z metalu na rzecz nagród kolorowych, w duchu eco, o oryginalnym kształcie czy z efektem wow (obrotowe elementy, medale świecące w ciemności). Upowszechnienie triathlonu niejako zmusza do tego, by w jakiś sposób wyróżnić konkretne zawody na tle innych, a medale za udział świetnie się do tego nadają.
W Modern Forms doskonale wiemy jak sprawić, by to właśnie medal z Twojej imprezy triathlonowej zabłysnął w kolekcji zawodnika.
Zwykle na pamiątkowych medalach pojawiają się elementy nawiązujące do wszystkich trzech dyscyplin trójboju. Najczęściej jest to sylwetka pływaka, rowerzysty i biegacza. Tak zaprojektowany medal jest sugestywny, od razu kojarzy się z konkretnymi zmaganiami.
Jednak medale triathlonowe wcale nie muszą być nudnym krążkiem. Mogą przybierać dowolny kształt, mienić się całą paletą kolorów, mieć ażurowe wycięcia, przestrzenne i/lub ruchome elementy. Medale na zawody triathlonowe mogą przybierać też formę układanki, puzzli – gdzie każda składowa symbolizuje inną część wyścigów.
Można przygotować jeden projekt medalu dla wszystkich uczestników zawodów triathlonowych lub zróżnicować je np. w kategoriach wiekowych.
Do swojej pokaźnej kolekcji nagród miło będzie dołączyć także statuetkę za zwycięstwo w trójboju. Organizatorzy często w ten sposób wyróżniają zawodników z najlepszym czasem – wszyscy uczestnicy przyjmują medale, a tylko najlepsi, oprócz medali, nagradzani są także niepowtarzalnymi statuetkami. Trofeum dla zwycięzcy, podobnie jak medale, wcale nie musi być nudne. Im ciekawszy kształt, tym większa szansa, że zawody zostaną odebrane jako prestiżowe i warte uwagi. Na dłużej też zapadną w pamięci zawodników.
Statuetki mogą nawiązywać do grafiki i kształtu medali – tworząc w ten sposób triathlonowy zestaw. W statuetkach możesz łączyć różne materiały albo postawić na tworzywa ekologiczne lub z recyklingu.
TA STRONA UŻYWA CIASTECZEK (COOKIES), DZIĘKI KTÓRYM NASZ SERWIS MOŻE DZIAŁAĆ LEPIEJ. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ