Zastanawiasz się jak w wolnym czasie połączyć przyjemne z pożytecznym, a masz pupila w domu? Mamy coś specjalnie dla Was! Aby zadbać o swoje zdrowie i kondycję zarówno Twoją jak i Twojego psiaka możecie razem rzucić się w świat biegania. Dzisiaj podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami jak rozpocząć tę wspólną przygodę i brać udział w biegach z psem.
Jeżeli tylko lubisz biegać i jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonoga, który potrzebuje dużo ruchu to zdecydowanie jest rozwiązanie dla Was. Oczywiście, nie wszystkie psy są stworzone do pokonywania biegiem długich dystansów, podobnie jak nie jest to powołaniem każdego człowieka. Tutaj doskonale dopasuje się znane powiedzenie: mierz zamiary na siły. Niekoniecznie swoje, ale przede wszystkich swojego czworonogiego przyjaciela. Chodzi przecież o dobrą zabawę, wspólne spędzenie czasu i zdrową dawkę sportu dla Was obojga!
Przed rozpoczęciem przygody biegowej z psem koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jego kondycję oraz stan zdrowia. Poza indywidualnymi upodobaniami i potrzebami psa, każda rasa różni się pod względem budowy i przystosowania do aktywności.
Największymi fanami biegania będą z pewnością zdrowe i dorosłe psy, które też odpowiednio przygotujemy do takiej formy ruchu. Warto pamiętać, że psów z olbrzymich ras, z tendencją do problemów ze stawami, nie powinniśmy forsować na biegach długodystansowych. Taka forma aktywności może być dla nich zbyt obciążająca. Wprost stworzone do pokonywania długich dystansów będą natomiast rasy takie jak husky, chart, border collie, dalmatyńczyk, owczarek niemiecki czy wyżeł. Nie oznacza to, że pozostałe rasy psów nie powinny biegać! Prawie każdego psa można zachęcić do biegu (chociaż nie zawsze tego na długim dystansie). Niezależnie od rasy, wieku, stanu zdrowia czy trybu życia, każdy pies jednak musi być odpowiednio przygotowany do takiej aktywności.
Przede wszystkim, pomysł wyboru swojego pupila na towarzysza biegów warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Dopiero po ustaleniu, czy pies jest zdrowy, czuje się dobrze, ma zdrowe stawy, nie ma problemów z serduszkiem i jest na tyle silny by dotrzymać nam kroku, możemy podejmować działania przygotowujące do wspólnej przygody.
Na początek należy zaplanować trasę krótką, oddaloną od innych ludzi, zwierząt, samochodów i hałasów, które mogą rozpraszać czworonoga. Dobrze sprawdzi się teren nieutwardzony, naturalny, ponieważ mniej się nagrzewa, zwłaszcza latem, przez co jest bezpieczniejszy dla naszego przyjaciela i jego delikatnych łapek. Nigdy nie wiadomo jak przebiegnie pierwsza wspólna trasa, dlatego warto mieć na uwadze odległość od domu w każdym jej punkcie, w razie konieczności powrotu.
Każde wyjście na wspólny bieg powinno rozpocząć się od spokojnego spaceru, tak, aby najpierw piesek mógł załatwić swoje potrzeby, obwąchać, co ma do obwąchiwania i nieco się przejść. Później możemy stopniowo przechodzić w trucht, aby wymusić przyspieszenie tempa naszego towarzysza. Dobrym nawykiem będzie także wydanie odpowiedniej komendy przed startem, tak by psiak łączył polecenie z konkretną akcją. Bieg również powinien zakończyć się truchtem lub spacerem, tak aby pies mógł ochłonąć bo intensywnym wysiłku. Pupila możemy zachęcać oraz nagradzać za dzielne pokonywanie wspólnej trasy drobnymi przekąskami.
Kropką nad i będzie również zmiana diety psiaka kiedy już będziecie razem trenować. Wraz ze wzrostem częstotliwości biegów wzrośnie zapotrzebowanie na energię, którą dostarczą karmy o wyższej kaloryczności, dedykowane właśnie dla psów aktywnych.
Razem ze swoim psim przyjacielem jesteście już tak wprawieni w boju, że rekreacyjne wspólne bieganie to za mało? Mamy doskonałą wiadomość! Możecie spróbować swoich sił w organizowanych licznych imprezach sportowych dla biegaczy z psami i dzięki temu zdobyć wiele niesamowitych nagród. Możecie sprawdzić się w rozrywkowym dogtrekkingu lub bardzo popularnym canicross – dowiedz się więcej o tej dyscyplinie na naszym blogu.
Jeżeli to nadal za mało adrenaliny jak dla Was, to mamy coś bardziej ekstremalnego: biegi OCR dla ludzko-psich drużyn. Razem możecie pokonywać ekstremalne trasy, wyszukane przeszkody i przy tym mocno się ubrudzić. Ale… WARTO! Za udział lub zwycięstwo w imprezach tego typu możecie wywalczyć wyjątkowe medale lub statuetki. W komplecie do medalu dla biegacza często pojawiają się miniatury medali także dla psa, z możliwością przypięcia do obroży! Taka współpraca popłaca, a razem możecie więcej!
TA STRONA UŻYWA CIASTECZEK (COOKIES), DZIĘKI KTÓRYM NASZ SERWIS MOŻE DZIAŁAĆ LEPIEJ. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ