Morsowanie – co warto wiedzieć o zimnych kąpielach?
Zima to idealny czas dla miłośników sportów zimowych. W momencie, gdy tradycjonaliści sięgają po jazdę na nartach, łyżwach czy desce snowboardowej, prawdziwi fani chłodu zanurzają się po szyję w lodowatej wodzie. Tak, zima to idealny okres do morsowania w naturalnych warunkach. Co warto wiedzieć o zyskujących w ostatnim czasie ogromną popularność zimnych kąpielach w jeziorach, rzekach czy morzu? Jakie morsowanie może przynieść korzyści zdrowotne? Oto odpowiedzi!
Historia morsowania
Zyskujące w ostatnich latach na popularności morsowanie wcale nie jest nowym pomysłem. Jego historia sięga czasów starożytnych. Pierwsze informacje o celowych zimnych kąpielach zaczęły pojawiać się w źródłach ok. 2500 r. p.n.e. w Egipcie. Miały one wówczas charakter rytualny i religijne znaczenie. W starożytnym Rzymie tradycja kąpieli sięgała dużo głębiej. Rzymianie budowali specjalne łaźnie przeznaczone do tego celu. Mowa tu o zażywaniu kąpieli ciepłych, parowych, ale też zimnych. Zimnolecznictwo zostało dokładnie opisane już w 377 r. p.n.e. przez Hipokratesa. Wskazał on na konkretne zalety zabiegów tego typu, a także przeciwwskazania do ich stosowania. Zimne kąpiele polecał m.in. w celu uśmierzania bólu, zatrzymania krwawienia, zmniejszania obrzęków.
Wiedza zdobyta jeszcze w czasach starożytnych przetrwała w kulturze przez wieki, kultywowana także w Polsce. Zwolenników zimnolecznictwa dało się znaleźć m.in. na dworze króla Zygmunta Augusta. Byli nimi byli królewscy lekarze – Józef Struś i Wojciech Oczko.
Współcześnie miłośników zimnych kąpieli można podzielić na dwa odłamy. Z jednej strony będą to zwolennicy naukowego podejścia do ich stosowania – m.in. lekarze zalecający krioterapię (stgr. κρυο krýos – zimny i θεραπεια therapeía – leczenie). Z drugiej hobbyści, czerpiący z wiedzy obecnej w kulturze od Starożytności. Do grupy tej zaliczą się osoby uprawiające zimą morsowanie.
Morsowanie jako sport
Czy morsowanie można traktować jako dyscyplinę sportu? W pewnym stopniu tak! W sportowej formie mowa tu o pływactwie zimowym. Doczekało się ono nawet swoich zawodów. Mowa o Zimowych Mistrzostwach Świata w Pływaniu (WSWC). Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 2000 roku w Helsinkach zostały.
Dodatkowo od 2002 roku corocznie organizowane są zimowe zawody pływackie. Dyscyplina zrzesza także sportowców konkurujących w jej ramach w stowarzyszenia. W 2006 roku w Finlandii powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Pływaków Zimowych (IWSA (IWSA). W 2009 roku dołączyło do niego Międzynarodowe Stowarzyszenie Pływaków Lodowych (IISA).
Od 23 października 2021 Rekord Guinnessa w kategorii najdłuższej kąpieli w lodzie wynosi 3 godziny i 28 sekund. Ustanowił go – stojąc po szyje w lodzie o temperaturze -10 stopni – Litwin Valerjan Romanovski. Zgodnie z wytycznymi Księgi Rekordów Guinnessa rekordzista w trakcie pobijania wcześniejszego rekordu mógł mieć na sobie jedynie kąpielówki. Dodatkowo musiał być zanurzony w lodzie aż po szyję.
Możliwe zalety morsowania
hartowanie ciała
poprawa wydolności fizycznej
poprawa natlenienia krwi
wzmocnienie odpowiedzi układu odpornościowego
ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
wsparcie regeneracji organizmu
poprawa samopoczucia
zwiększenie tolerancji na zimno
Medale za morsowanie
Morsowanie pojmowane jako zimowa kąpiel w lodowatej wodzie także wiąże się z zawodami. Są one organizowane oczywiście na znacznie mniejszą skalę, głównie lokalnie. Nie oznacza to jednak, że pozbawione są nagród. Zdecydowanie nie! W zawodach morsowania bardzo często przyznawane są medale dla morsów, którzy wytrzymają w przeręblu bądź bani najdłużej. Trofea sportowe tego typu stanowią doskonałą pamiątkę rywalizacji.
Modern Forms jako wieloletni producent medali i statuetek sportowych może wykonać nagrody tego typu o dowolnym kształcie i w dowolnych kolorach z pełnej palety barw.