Biegnie w górach to zupełnie inne doświadczenie niż bieg po asfalcie, bieżni czy w parku. Istotną różnicą jest oczywiście ukształtowanie terenu. Górskie trasy to przewyższenia, wymagające podłoże, naturalne przeszkody i o wiele większy wysiłek dla organizmu niż na miejskich szlakach. Zawody w biegach górskich wymagają od zawodnika innego rodzaju przygotowań, większej zwinności i wytrzymałości. Niemniej jednak to bardzo popularna forma wyścigów, które z powodzeniem organizowane są na całym świecie. Udział w biegach górskich to zawsze niezapomniane przeżycie, moc przygód i wrażeń, także tych estetycznych.
Początek biegów górskich sięga średniowiecznej Szkocji (ok.1064 r.), kiedy król Malcolm III zorganizował konkurs na najlepszego posłańca. Kolejna wzmianka o biegach górskich pochodzi z XIX wieku. Były one jedną z dyscyplin sportowych na ówczesnym festynie. W 1880 roku powstał najstarszy Amatorski Związek Sportowy. Dzięki tej organizacji biegi szkockich górali przeszły wiele zmian, doprowadzając finalnie do obecnej formy.
Bieg górski – czym jest więc dzisiaj? Jest to bieg, gdzie suma przewyższeń do stosunku długości trasy wynosi minimum 5%. Wyróżnia się dwie kategorie biegowe: bieg górski systemem alpejskim i w systemie anglosaskim.
Biegi górskie wciąż zyskują na popularności. Można podzielić je pod względem wyznaczonej trasy:
Útilív Adventure Festival, Wyspy Owcze – ultramaraton pośród dzikich krajobrazów,
Waitomo Trail Run, Nowa Zelandia – krótsze trasy na drugim końcu świata,
Transylwański Bieg Niedźwiedzia, Rumunia – ciekawa trasa w kraju hrabiego Draculi,
Tromsø Skyrace, Norwegia – górski ultramaraton dla doświadczonych biegaczy,
The Golden Ultra, Kanada – festiwal biegowy dla wytrwałych,
Silver Falls Trail Runs, USA – biegi na zróżnicowanych dystansach,
Bieg Granią Tatr, Zakopane – ultramaraton w Polsce.
Bieg górski bardzo przypomina wspinaczkę po schodach wieżowca. Wyobraź sobie, że musisz szybko dostać się na 12 piętro, a właśnie zepsuła się winda. Energiczny marsz w górę i już po kilku chwilach czujesz ból w udach (bolą mięśnie czworogłowe uda). Droga w dół też nie jest usłana różami, bo dokuczają ci mięśnie kulszowo-goleniowe łydki.
Podobne dolegliwości możesz odczuwać w czasie biegów górskich. Dlatego do planu treningowego powinieneś włączyć sporo ćwiczeń siłowych, różnego rodzaju skipy oraz wykroki i przysiady. To pozwoli wzmocnić ci mięśnie najbardziej narażone na wysiłek i urazy podczas podbiegów i zbiegów.
Ważne będzie także przygotowanie górnej części ciała. Bieganie po nierównym podłożu, zmusza nas do ciągłego skakania i lawirowania między przeszkodami, które pojawiają się na drodze. Dodatkowo trzeba utrzymywać ciało w pionie podczas biegu w górę jak i w dół. Pomocne będą ćwiczenia ogólnorozwojowe np: podciąganie, wiosłowanie.
Pewnie jesteś ciekaw, czy warto się tak męczyć? Warto! Bieganie po górach poprawia dotlenienie organizmu (powietrze jest tu dużo czystsze), wzmacnia kondycję i siłę mięśni. Dodatkowo można doświadczyć wiele wrażeń estetycznych – niezwykłe krajobrazy górskie, które zapadają w pamięć.
Każdy sport zasługuje na nagrodę. Biegi górskie nie są tu wyjątkiem. Medal dla biegacza górskiego powinien być niepowtarzalny – tak, jak nietuzinkowe są same zawody na trudnych trasach. Na medalu może pojawić się sylwetka biegacza albo zarys gór, sugerujący typ zawodów biegowych. Warto pamiętać też o kolorystyce nawiązującej do tras biegów górskich – królują tu kolory natury – beże, brązy i soczysta zieleń.
W Modern Forms możesz liczyć na:
TA STRONA UŻYWA CIASTECZEK (COOKIES), DZIĘKI KTÓRYM NASZ SERWIS MOŻE DZIAŁAĆ LEPIEJ. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ